• 07 October 2022
  • 383
  • 0
Education
Çocuklar için Kodlama

Bu yazımızda 21. yüzyılın temel becerilerinden olan kodlama çocuklar için neden faydalıdır konusuna değineceğiz. Çevrim içi (online) yöntemlerle çocuklara kodlama öğretim yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz.
 

“Bu ülkedeki herkes programlamayı öğrenmeli çünkü size nasıl düşüneceğinizi öğretiyor.”

Steve Jobs (Apple Şirketi Kurucu Ortağı)

Kodlama, çocukların teknolojinin olduğu her yerde bağımsız vatandaşlar olmalarını sağlar. Çocuklar için kodlama, çocukların kodlayabilmeleri, kodlamaya dahil olmaları için uygun fırsatları ifade eder. Bu fırsatlar, çocukların genç ve meraklı zihinlerini meşgul etmek için eğlenceli ve oyunlaştırılmış olmayı amaçlar. İşte kodlamanın çocukları için faydalı olmasının birkaç nedeni ve geliştirdiği yetenekler.

1.Kodlama eğlencelidir.

Kodlama mantığa dayalı olsa da son derece yaratıcı bir aktivitedir. Eğer uygun beceriler edinilmiş ise oyunlar, web siteleri, uygulamalar ve daha fazlasını geliştirebilirsiniz.

2.Kodlama, matematiği daha eğlenceli ve ilgi çekici hale getirir.

Matematik ve kodlama derinden ilişkilidir. Çocuklara kod yazmayı öğretmek, matematik kavramlarını uygulamayı içerir. Çocuklar bu matematiksel beceri ve yetenekleri fark etmeden ve eğlenirken kazanırlar.

3.Kodlama, yaparak öğrenmeyi teşvik eder.

Çocuklar en iyi yaparak ve keşfederek öğrenirler. Yaparak öğrenme, Amerikalı filozof John Dewey tarafından açıklanan bir eğitim teorisine atıfta bulunur. Öğrencilerin uyum sağlamak ve öğrenmek için çevreleriyle etkileşime girdiği, öğrenmeye yönelik uygulamalı bir yaklaşımdır. ​Yaparak öğrenme, aktiviteyi gerçekten “yaptığımızda” daha fazla öğrendiğimiz fikridir. Örneğin, bir çocuğun oyun oynamayı öğrendiğini hayal edin. Yaparak öğrenme yaklaşımı ile çocuk uygulamayı anlayacaktır. Kod yazarak yaptıkları aktivitelerde de çocuklar işte bu yaparak öğrenme modeline uygun hareket ederler.

4.Kodlama, yaratıcılığı geliştirir.

Yeni bir dil öğrenince nasıl kendinizi ifade etmek için kullanıyorsanız aynı şey kodlama için de geçerlidir. Kodlama çocuklara teknolojiyi tüketmek yerine onu aynı zamanda yaratma fırsatı verir.

5.Kodlama problem çözme becerilerini geliştirir          

Kod yazarken karmaşık problemler küçük parçalar halinde bölünür ve çözülür. Edindikleri hesaplamalı düşünme becerisi ile okulda, işte ve yaşamda önemli bir güçtür. Öğrenciler kodlama yaparken bir bilgisayar mühendisi gibi bütünü parçalama ve hesaplı düşünmeyi öğrenirler.

6.Kodlama, iletişimi geliştirir.

Kendini ifade etme, bir ekiple çalışma ve başkalarıyla etkili bir şekilde iletişim kurmayeteneği, öğrencilere akademik, profesyonel ve kişisel yaşamlarında yardımcı olabilir.

“On beş yıl içinde programlamayı tıpkı okuma yazma gibi öğretiyor olacağız ve neden daha önce yapmadığımızı merak ediyorum.”

Mark Zuckerberg - Meta’nın kurucusu (Eski ismi Facebook)

Uzaktan öğretimle kodlama öğretilebilir / öğrenilebilir mi?

Evet! Çevrim içi kodlama dersleri, özellikle günümüzün genç beyinleri için olduğu kadar gelecek nesiller için de çok faydalıdır; çünkü çocuklar kodlama yoluyla sadece teknolojiyi tanımazlar, aynı zamanda zihinsel yeteneklerini ve genel gelişimlerini de geliştirirler.

Çevrim içi eğitimle eğitmen ve öğrenci arasındaki eşli programlama yöntemiyle kodlama öğrenimi önerilen ve çok iyi sonuçlar elde edilen bir uygulamadır. Bu ortamdaki öğrenenler, eğitmenleri ile sürekli iletişim halindedir. Çevrim içi programlama, öğrencilerin eğitmenleriyle çalışması için etkin bir ortam sağlar ve bu da öğrencilerin kaygı ve belirsizliğini azaltmaya yardımcı olur. Genel olarak, kaygı ve belirsizliğin azaltılması, öğrenenlerin öğrenme sürecindeki motivasyonunu ve memnuniyetini artırma eğilimindedir.

Genç beyinler olasılıklarla ve üretkenlikle doludur. Bu nedenle, bunun boşa gitmesine ve çocuğunuzun kendisini kodlamadan uzak tutmasına izin vermeyin.

 

Gökhan Karadağ


It might interest you!