• 10 November 2022
  • 522
  • 0
Turkish Culture
10 KASIM GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü ANMA GÜNÜ

ATA’MIZI ANIYORUZ

Mustafa Kemal Atatürk 84 yıl önce aramızdan ayrıldı.

Büyük önder; idealleri ve eserleriyle bağımsızlığımızdan tarihimize, dilimizden sanatımıza ve benliğimize kadar en gerçek fikirlerin ve en sıcak duyguların içinde aramızda hep yaşayan bir önderdir.

Atatürk`ün ölümsüzlüğe uğurlandığı günün yıldönümünde herkese düşen en büyük görev; “Atatürk`ü ve en büyük eseri Cumhuriyet`i anlamak, Cumhuriyet`in değerlerini her koşulda korumak, Atatürkçü düşünceyi benimsemek, Türkiye’yi aydınlık yarınlara taşımaktır”

Ait olduğu Türk Milleti'ni sonsuz bir aşkla seven Mustafa Kemal Atatürk, milleti için her türlü zorluğa katlanmış ve kendini ona adamıştır. Onun "Ben, gerektiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, Türk milletine canımı vereceğim" sözü, milletini ne kadar çok sevdiğini göstermektedir.

Atatürk’ü anlatmak zordur. Şurası bir gerçektir ki hakkında binlerce kitap yazılan; sayısız araştırmalara, makalelere konu olan Atatürk’ü ve onun muazzam kişiliğini bütün yönleriyle anlatamayız, o yeryüzüne bir insan olarak gelmiş, bir cihan olarak gitmiştir. Hiç kimse; bu muzaffer general, bu yılmaz devrimci, bu kahraman insan, bu halkçı lider kadar kendi ulusunun kalbine yakın olmamıştır.

Ulusumuzun geleceğinin gençlerin elinde olacağını bilen Atatürk, “Gençler!  Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak sizlersiniz.” demişti. Gençlerimiz, Atatürk gibi yüce bir varlığın önderliğinde yetişmiş ve bugünlere kavuşan mutlu bir ulusun çocuklarıdır. Işıklarını, inançlarını ve güçlerini Atatürk’ten almaktadırlar. Bize bıraktığı ışık yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir. 

Atatürk diyor ki: “İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal... İkinci Mustafa Kemal, onu "ben" kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!”

Onun aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz.

FATMA PAPAK


It might interest you!